Za čtyřicet let bude Česko jednou z nejstarších zemí Evropy. O přední příčky se podle odhadů OECD podělí s Itálií a Španělskem. Co to bude pro Česko znamenat? Pro ekonomiku a kvalitu života to může dopadnout dobře, jen pokud senioři zůstanou déle aktivní a stát dokáže upravit nejen důchody, ale i trh práce, zdravotnictví a sociální služby.
Nejdynamičtější fáze stárnutí české populace začne kolem roku 2037, kdy hranici 65 let překročí první generace tzv. Husákových dětí. Nejvíce lidí nad 65 let věku bude mít Česko kolem roku 2050.
Napjatý státní rozpočet a diskuse o dalším omezování státní podpory spoření na stáří dále utvrzují obyvatele Česka, že se v důchodu nebudou moci spolehnout na stát. Kdo se nezačne zajišťovat sám, riskuje, že bude muset po odchodu do penze výrazně slevit ze svých potřeb.
HN přinášejí doporučení, co dělat, abyste si mohli užívat spokojeného staří podle šesti věkových skupi. Tato doporučení jsou sestavena i na základě rad Lukáše Buříka (AWD ČR), Libora Duška (NERV), Marty Gellové (NERV), Jana Lenera (Broker Consulting), Davida Marka (Patria Finance), Daniela Münicha (NERV), Martina Potůčka (FSV UK), Markéty Šichtařové (Next Finance) a Jaroslava Vostatka (VŠFS).
Zdroj: Je vám dvacet, čtyřicet či šedesát... Co dělat, abyste ve stáří netřeli bídu