Zastřešení maximální míry RPSN
Tento ukazatel logicky vychází velmi vysoký u krátkodobých půjček na malé částky peněz a tyto půjčky jsou kvůli tomu považovány za nevýhodné. Například v Belgii a na Slovinsku proto zavedli maximální výši RPSN a další státy to zvažují. Například na Slovensku ji ale již zrušili, protože se neosvědčila. Opatření tam vedlo k provázání spotřebitelských úvěrů s řadou skrytých poplatků a požadavků na uzavření nejrůznějších doplňkových služeb, a tím v konečném důsledku ke zhoršení situace pro spotřebitele. Podmínky úvěru se tak v některých případech staly nepřehlednými a netransparentními a vedly k dezorientaci spotřebitelů v otázce konečných nákladů úvěru.
Názor Evropské komise
Regulaci RPSN nepodporuje ani Evropská komise – ta na základě výsledků studií německých konzultačních firem od záměru omezovat výši sazby nákladů na úvěr ustoupila.
Stav v České republice
Stejně tak v České republice, kde s návrhem na zastřešení RPSN přišla politická strana Úsvit přímé demokracie, se neziskové organizace snaží seč mohou o nepřijmutí tohoto zákona. Hlavním důvodem je to, že by podle nich řada zejména chudších lidí byla prakticky vyloučena z legálního úvěrového trhu, protože by nesplnili podmínky pro poskytnutí úvěru s nižší sazbou. Stali by se snadným terčem nelegálních praktik lichvářů na černém trhu. Současně by regulace RPSN omezila existenci úvěrových produktů s krátkou dobou splatnosti. Počet jejich poskytovatelů v poslední době roste, a lidé jejich produkty hojně využívají, aniž by na tom nějak strádali. Příklad takového poskytovatele je například zde.