Důchodová reforma
Polovině lidí se může vyplatit převést své důchodové pojištění do soukromých fondů. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce a sociálních věcí o penzijním pojištění. Přinesla také zjištění, že pokud lidé zůstanou ve státním systému, většina z nich odevzdá více peněz, než pak v důchodu dostane.
28.10.2012Důchodová reforma od roku 2013
Podle nových zákonů, označovaných také jako důchodová reforma, budou v lednu 2013 všichni klienti penzijního připojištění automaticky převedeni do takzvaných transformovaných fondů, které jim umožní zachovat výhodné podmínky současné smlouvy. Penzijní připojištění bude i po reformě pokračovat jako bezpečné a výhodné spoření s výraznou podporou státu.
Penzijní připojištění neumožňuje klientovi volbu investiční strategie, ale garantuje zhodnocení vkladů a možnost vybrat až polovinu prostředků po 15 letech prostřednictvím výsluhové penze. Doplňkové penzijní spoření zase nabízí volbu investiční strategie, která ovlivňuje skladbu portfolia cenných papírů držených fondem. Jeho hodnota však kolísá.
Zatímco spoření do 3. pilíře bude po 1. 1. 2013 vhodné pro každého občana, rozhodnutí o vstupu do 2. pilíře bude závislé především na výši příjmů a věku konkrétního občana, uvedl v rozhovoru Pavel Jirák, předseda představenstva a výkonný ředitel Penzijního fondu Komerční banky.
Zájem lidí o investici do státních dluhopisů, které dnes vydalo ministerstvo financí, předčil očekávání. Například ČSOB jen v prvních hodinách přijala na 300 objednávek v hodnotě dvou miliard korun. Česká spořitelna za první hodinu evidovala 330 objednávek.
Ekonomka Markéta Šichtařová otevřeně říká, že do druhého pilíře chystané penzijní reformy nevstoupí. Považuje to za příliš velké riziko, protože rozhodnutí spořit ve fondech a odvádět do nich pět procent svých příjmů již nebudou moci lidé nikdy změnit.
Stál u zrodu důchodové reformy, závěry "jeho" komise se politici dodnes zaklínají. Výslednou podobu, kterou představila Nečasova vláda, ale rozhodně nepřijímá bez výhrad. "Prezentování důchodové reformy veřejnosti je velmi špatné," říká ekonom a v současnosti šéf slovenské odnože pojišťovny Generali Vladimír Bezděk.
Největší změnu v českém důchodovém systému od poválečných dob schválili ve čtvrtek koaliční ministři. Lidé budou moci dobrovolně přesměrovat část peněz, které dosud posílali přímo státu, do soukromých penzijních fondů.